Drukuj

Art. 240a O finansach publicznych


O finansach publicznych
Artykuł 240a.

1. W razie braku możliwości uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 242244, oraz zagrożenia realizacji zadań publicznych przez jednostkę samorządu terytorialnego, kolegium regionalnej izby obrachunkowej wzywa jednostkę samorządu terytorialnego do opracowania i uchwalenia programu postępowania naprawczego oraz przedłożenia tego programu celem zaopiniowania do regionalnej izby obrachunkowej, w terminie 45 dni od dnia otrzymania wezwania.
 

  1. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala program postępowania naprawczego na okres nieprzekraczający 3 kolejnych lat budżetowych.
     
  2. Program postępowania naprawczego zawiera w szczególności:
     
    1. analizę stanu finansów jednostki samorządu terytorialnego, w tym określenie przyczyn zagrożenia realizacji zadań publicznych;
       
    2. plan przedsięwzięć naprawczych, wraz z harmonogramem ich wprowadzania, zmierzających do usunięcia zagrożenia, o którym mowa w ust. 1, oraz zachowania relacji określonej w art. 242244;
       
    3. przewidywane efekty finansowe poszczególnych przedsięwzięć naprawczych, wraz z określeniem sposobu ich obliczania.
       
  3. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może uchwalić wieloletnią prognozę finansową oraz budżet jednostki, które nie zachowują relacji określonej w art. 242244 w okresie realizacji programu postępowania naprawczego, który uzyskał pozytywną opinię regionalnej izby obrachunkowej, przy czym niezachowanie relacji może dotyczyć jedynie spłat zobowiązań istniejących na dzień uchwalenia programu postępowania naprawczego.
     
  4. W okresie realizacji postępowania naprawczego jednostka samorządu terytorialnego:
     
    1. nie może podejmować nowych inwestycji finansowanych kredytem, pożyczką lub emisją papierów wartościowych;
       
    2. nie może udzielać pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego;
       
    3. nie może udzielać poręczeń, gwarancji i pożyczek;
       
    4. nie może ponosić wydatków na promocję jednostki;
       
    5. nie może tworzyć funduszu sołeckiego;
       
    6. ogranicza realizację zadań innych niż obligatoryjne, finansowanych ze środków własnych.
       
  5. Począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym został przyjęty program postępowania naprawczego, do dnia zakończenia postępowania naprawczego wysokość wydatków:
     
    1. na diety radnych,
       
    2. na wynagrodzenie zarządu jednostki samorządu terytorialnego
       

 - nie może przekroczyć wysokości wydatków z tego tytułu z roku poprzedzającego rok, w którym została podjęta uchwała w sprawie programu postępowania naprawczego.
 

  1. Program postępowania naprawczego może zawierać inne ograniczenia niż określone w ust. 5 i 6.
     
  2. W przypadku nieopracowania przez jednostkę samorządu terytorialnego programu postępowania naprawczego lub braku pozytywnej opinii regionalnej izby obrachunkowej do tego programu budżet jednostki ustala regionalna izba obrachunkowa. Budżet może być ustalony bez zachowania relacji określonej w art. 242244. Przepis art. 240 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
     
  3. Zmiana budżetu jednostki samorządu terytorialnego ustalonego zgodnie z ust. 8, bez zachowania relacji określonych w art. 242244, nie może powodować zwiększenia stopnia niezachowania relacji wynikającego z tego budżetu.
     
  4. Do ustalenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z ust. 8 oraz do jego zmiany przepisy ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
     
Artykuł 1 ...239 240 240a 240b 241 ...297

Przejdź do artykułu