Drukuj

Art. 26 O funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego


O funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego
Artykuł 26.

1. W każdym roku budżetowym Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin, w projekcie ustawy budżetowej określi wysokość dotacji na finansowanie:
 
1) zadań dotyczących likwidacji kopalń oraz działań wykonywanych po zakończeniu całkowitej likwidacji kopalń realizowanych w przedsiębiorstwach górniczych, o których mowa w art. 8 ust. 1;
 
2) zadań dotyczących zabezpieczenia kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym, w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń realizowanych w przedsiębiorstwie górniczym, o którym mowa w art. 8 ust. 1;
 
3) naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego w trakcie i po zakończeniu likwidacji zakładu górniczego, w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów oraz zobowiązań, o których mowa w art. 8c ust. 2;
 
4) aż do wygaśnięcia:
 
a) ekwiwalentu pieniężnego przysługującego emerytom i rencistom z kopalń, o których mowa w art. 12, wypłacanych przez ZUS,
 
b) kosztów obsługi wypłat ekwiwalentów, o których mowa w lit. a;
 
4a) świadczeń, o których mowa w art. 11a ust. 1;
 
5) roszczeń pracowniczych, w tym z tytułu rent wyrównawczych, o których mowa w art. 14;
 
6) świadczeń, o których mowa w art. 17, do dnia 31 grudnia 2008 r.;
 
7) studium wykonalności projektu instalacji do produkcji paliw gazowych i płynnych z węgla kamiennego;
 
8) monitoringu procesów związanych z funkcjonowaniem górnictwa węgla kamiennego oraz innych czynności zleconych przez ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin dotyczących restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

  1. Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki złożami kopalin, może określić w projekcie ustawy budżetowej wysokość dotacji przeznaczonej na dofinansowanie inwestycji początkowej, o której mowa w art. 5 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego, w przypadku spełnienia przez przedsiębiorstwo górnicze warunków określonych w tym rozporządzeniu.
     
  2. Dysponentem dotacji, o której mowa w ust. 1 i 2, jest minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin.
     
  3. Podstawą przyznania dotacji na realizację zadań określonych w ustawie jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki złożami kopalin a właściwym przedsiębiorstwem górniczym albo umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki złożami kopalin a przedsiębiorstwem realizującym zadania określone w ustawie.
     
  4. Podstawą realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 4, jest umowa zawarta między ministrem właściwym do spraw gospodarki złożami kopalin a ZUS.
     
  5. Dotacje wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu państwa w trybie określonym w przepisach o finansach publicznych.
     
Artykuł 1 ...24 25 26 27 28 ...31

Przejdź do artykułu