Drukuj

Art. 11 O Krajowej Administracji Skarbowej


O Krajowej Administracji Skarbowej
Artykuł 11.

1. Organami KAS są:
 

  1. minister właściwy do spraw finansów publicznych;
     
  2. Szef Krajowej Administracji Skarbowej;
     
  3. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej;
     
  4. dyrektor izby administracji skarbowej;
     
  5. naczelnik urzędu skarbowego;
     
  6. naczelnik urzędu celno-skarbowego.
     
  1. Niektóre zadania organów KAS mogą być wykonywane przez inne organy KAS.
     
  2. Zadania, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2, w zakresie poboru podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, jak również innych należności, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem podatków i należności budżetowych, w zakresie których właściwe są inne organy, a także w zakresie poboru należności celnych oraz innych opłat, związanych z przywozem i wywozem towarów, mogą być wykonywane przy użyciu wspólnego rachunku bankowego, w odniesieniu do określonego rodzaju należności.
     
  3. W odniesieniu do niektórych kategorii podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym lub społecznym, w szczególności wykonujących określony rodzaj działalności gospodarczej lub osiągających określoną wysokość przychodu netto w rozumieniu przepisów o rachunkowości, zadania mogą być wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo.
     
  4. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, określi, w drodze rozporządzenia, terytorialny zasięg działania oraz siedziby dyrektorów izb administracji skarbowej, naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celno-skarbowych, a także siedzibę dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, uwzględniając potrzebę właściwej organizacji wykonywania zadań.
     
  5. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia:
     
    1. kategorie podatników i płatników, o których mowa w ust. 4,
       
    2. warunki zaliczania podatników i płatników, o których mowa w ust. 4, do odpowiedniej kategorii,
       
    3. naczelników urzędów skarbowych właściwych dla podatników i płatników, o których mowa w ust. 4, terytorialny zasięg ich działania i siedzibę,
       
    4. tryb zawiadamiania o zmianie właściwości naczelnika urzędu skarbowego
       

 - mając na względzie gospodarcze lub społeczne potrzeby podatników i płatników obsługiwanych przez KAS.

 

  1. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może wyznaczyć, w drodze rozporządzenia, organ KAS do wykonywania niektórych zadań KAS oraz określić terytorialny zasięg jego działania, mając na względzie sprawne i efektywne wykonywanie zadań KAS.
     
  2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może wyznaczyć, w drodze rozporządzenia, naczelnika urzędu skarbowego do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku, o którym mowa w ust. 3, oraz określić rodzaj należności pieniężnych, które będą obsługiwane przy użyciu tego rachunku, mając na względzie przygotowanie techniczne i organizacyjne urzędu obsługującego tego naczelnika.
     
Artykuł 1 ...9 10 11 12 13 ...279

Przejdź do artykułu