Drukuj

Art. 26 O Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej


O Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej
Artykuł 26.

1. Prezes Prokuratorii Generalnej tworzy Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej właściwy w sprawach sporów między innymi niż Skarb Państwa państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, zwany dalej „Sądem Polubownym”.

  1. W przypadku sporu między innymi niż Skarb Państwa państwowymi osobami prawnymi, osobami prawnymi z udziałem Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, każda z nich może wystąpić do Sądu Polubownego z wnioskiem o:

    1. rozstrzygnięcie sporu;
       
    2. przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu.
       
  2. Postępowanie prowadzi się za zgodą drugiej strony lub na podstawie zapisu na sąd polubowny.
     
  3. Sędziowie i mediatorzy są uprawnieni do wynagrodzenia za podejmowane czynności pokrywane z opłaty, o której mowa w ust. 5. Wysokość i termin wypłaty wynagrodzenia określa umowa cywilnoprawna zawarta na zasadach określonych w regulaminie Sądu i postępowania przed Sądem Polubownym, zwanym dalej „regulaminem Sądu”.
     
  4. Wnioskodawcy wnoszą opłaty za przeprowadzenie postępowania oraz ponoszą wydatki na wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz koszty przeprowadzenia innych dowodów w postępowaniu przed Sądem Polubownym. Wysokość opłaty ustalana jest w stosunku do wartości przedmiotu sprawy i nie może być wyższa niż 100 000 zł.
     
  5. Obsługę Sądu Polubownego zapewnia Urząd Prokuratorii Generalnej.
     
  6. Prezes Prokuratorii Generalnej określi, w drodze zarządzenia, regulamin Sądu.
     
Artykuł 1 ...24 25 26 27 28 ...135

Przejdź do artykułu