Drukuj

Art. 21f O systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji


O systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji
Artykuł 21f.

1. Jeżeli mimo podjęcia działań, o których mowa w art. 21a ust. 3 i art. 21b, wynik rozliczenia emisji, o którym mowa w art. 21a ust. 2, pozostaje ujemny, minister właściwy do spraw środowiska poleca Krajowemu ośrodkowi opracowanie planu działań korygujących. Polecenie w sprawie opracowania planu działań korygujących wydaje się w terminie 7 dni od zakończenia czteromiesięcznego okresu, o którym mowa w art. 19 ust. 7 rozporządzenia nr 525/2013.
 

  1. Plan działań korygujących opracowuje się bez uszczerbku dla obowiązku zastosowania środków korygujących określonych w art. 7 ust. 1 lit. a i c decyzji nr 406/2009/WE.
     
  2. Plan działań korygujących opracowuje się w szczególności na podstawie informacji, danych i analiz przekazywanych przez organy administracji publicznej, informacji i danych zawartych w Krajowej bazie, informacji zawartych w prognozach zmian aktywności, o których mowa w art. 9 ust. 1, oraz innych informacji i danych udostępnianych przez organizacje samorządu gospodarczego i organizacje pracodawców, a także fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
     
  3. Informacje, dane i analizy, o których mowa w ust. 3, obejmują w szczególności:
     
    1. krótkookresowe i długookresowe prognozy makroekonomiczne;
       
    2. krajowe i sektorowe polityki i strategie gospodarcze;
       
    3. informacje dotyczące:
       
      1. podejmowanych działań przyczyniających się do ograniczania lub redukcji emisji,
         
      2. rodzajów stosowanych instrumentów prawnych, ekonomicznych i administracyjnych wspomagających redukcję emisji,
         
      3. oceny stanu jakości środowiska wykonywanych w ramach państwowego monitoringu środowiska.
         
  4. Na wniosek Krajowego ośrodka organy administracji publicznej przekazują dane, informacje lub analizy niezbędne do sporządzenia projektów planów, o których mowa w ust. 1.
     
  5. Krajowy ośrodek, przygotowując projekt planu działań korygujących, może występować o udostępnienie niezbędnych danych, informacji lub analiz do organizacji samorządu gospodarczego, organizacji pracodawców lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
     
  6. Plan działań korygujących, o którym mowa w ust. 1, określa:
     
    1. działania, jakie zostaną wdrożone w celu wypełnienia krajowego limitu;
       
    2. harmonogram wdrożenia działań, o których mowa w pkt 1.
       
  7. Projekt planu działań korygujących opracowuje się w terminie nie krótszym niż 3 miesiące od dnia wydania polecenia, o którym mowa w ust. 1, i przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska. Minister właściwy do spraw środowiska uzgadnia plan działań korygujących z członkami Rady Ministrów i przedstawia go do akceptacji Radzie Ministrów.
     
  8. Zaakceptowany przez Radę Ministrów plan działań korygujących minister właściwy do spraw środowiska przekazuje Komisji Europejskiej nie później niż w terminie 3 miesięcy po zamknięciu rachunku zgodności, o którym mowa w art. 31 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) 389/2013.
     
Artykuł 1 ...21d 21e 21f 22 23 ...62

Przejdź do artykułu