Drukuj

Art. 81 O zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej


O zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
Artykuł 81.

W ustawie z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2015 r. poz. 651, z późn. zm.23)) wprowadza się następujące zmiany:

  1. w art. 5 pkt 21 otrzymuje brzmienie:

    „21) współpraca z samorządami zawodów medycznych i innymi organizacjami reprezentującymi zawody medyczne w kraju i za granicą oraz organami państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie spraw określonych w art. 6a ust. 2 i 2a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2015 r. poz. 464, z późn. zm.24)); współpraca z organami państw członkowskich Unii Europejskiej jest realizowana za pośrednictwem Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI, zwanego dalej „systemem IMI”, w zakresie określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1024/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie współpracy administracyjnej za pośrednictwem systemu wymiany informacji na rynku wewnętrznym i uchylającym decyzję Komisji 2008/49/WE („rozporządzeniu w sprawie IMI”) (Dz. Urz. UE L 316 z 14.11.2012, str. 1, z późn. zm.);”;

     
  2. w art. 52 w ust. 2a zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

    „Informacji udziela się za pośrednictwem systemu IMI.”;
     
  3. po art. 113 dodaje się art. 113a w brzmieniu:

    „Art. 113a. 1. Okręgowe rady lekarskie informują, w trybie ostrzeżenia w systemie IMI, właściwe organy pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej o lekarzu lub lekarzu dentyście, wobec których:
     
    1. rada lekarska podjęła uchwałę o:
       
      1. zawieszeniu prawa wykonywania zawodu,
         
      2. ograniczeniu w wykonywaniu zawodu,
         
    2. sąd lekarski wydał orzeczenie o:
       
      1. ograniczeniu zakresu czynności w wykonywaniu zawodu,
         
      2. zawieszeniu prawa wykonywania zawodu,
         
      3. pozbawieniu prawa wykonywania zawodu,
         
    3. sąd powszechny orzekł zakaz wykonywania zawodu,
       
    4. sąd powszechny albo prokurator tytułem środka zapobiegawczego zastosował zawieszenie w wykonywaniu zawodu
       

– w terminie 3 dni od dnia uprawomocnienia się albo wykonalności uchwały, orzeczenia albo postanowienia o zastosowaniu środka zapobiegawczego.
 

  1. Ostrzeżenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
     
    1. imię (imiona) i nazwisko lekarza lub lekarza dentysty oraz datę jego urodzenia;
       
    2. tytuł zawodowy;
       
    3. informacje o organie, który nałożył sankcję, o której mowa w ust. 1;
       
    4. zakres i okres obowiązywania ograniczeń, o których mowa w ust. 1;
       
    5. okres obowiązywania zawieszenia albo zakazu, o których mowa w ust. 1;
       
    6. informację o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu.
       
  2. Okręgowe rady lekarskie niezwłocznie informują właściwe organy pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, w trybie ostrzeżenia w systemie IMI, o tożsamości lekarza lub lekarza dentysty, którzy w postępowaniu o uznanie kwalifikacji posłużyli się podrobionymi lub przerobionymi dokumentami potwierdzającymi posiadanie kwalifikacji zawodowych, w terminie 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądowego w tej sprawie.
     
  3. Okręgowe rady lekarskie niezwłocznie informują właściwe organy pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, za pośrednictwem systemu IMI, o wygaśnięciu sankcji, o których mowa w ust. 1, oraz o wszelkich decyzjach wpływających na zmianę terminu ich wygaśnięcia.
     
  4. Okręgowe rady lekarskie niezwłocznie zawiadamiają na piśmie lekarza lub lekarza dentystę, których dotyczą ostrzeżenia, o których mowa w ust. 1 lub 3, o ich przekazaniu za pośrednictwem systemu IMI właściwym organom pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz o możliwości złożenia wniosku o ich sprostowanie albo usunięcie.
     
  5. W wyniku rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 5, okręgowa rada lekarska niezwłocznie:
     
    1. dokonuje sprostowania w systemie IMI informacji objętej wnioskiem i zawiadamia lekarza lub lekarza dentystę o sposobie jej sprostowania albo
       
    2. usuwa informację objętą wnioskiem z systemu IMI i zawiadamia o tym lekarza lub lekarza dentystę, albo
       
    3. odmawia sprostowania albo usunięcia z systemu IMI informacji objętej wnioskiem i zawiadamia o tym lekarza lub lekarza dentystę.
       
  6. Informacje przekazane w trybie ostrzeżenia, o którym mowa w ust. 1, mogą być przetwarzane w systemie IMI wyłącznie przez okres obowiązywania sankcji, o których mowa w ust. 1. Ostrzeżenia usuwa się z systemu IMI w terminie 3 dni od dnia wykonania albo uchylenia uchwały, orzeczenia albo postanowienia o zastosowaniu środka zapobiegawczego, o których mowa w ust. 1.”.
Artykuł 1 ...79 80 81 82 83 ...89

Przejdź do artykułu