Drukuj

Art. 150 Prawo o prokuraturze


Prawo o prokuraturze
Artykuł 150.

§ 1. Prokurator może być zawieszony w czynnościach na okres do 6 miesięcy, jeżeli z uwagi na charakter przewinienia dyscyplinarnego konieczne jest natychmiastowe odsunięcie go od wykonywania obowiązków. Zawieszenie w czynnościach nie zwalnia prokuratora od obowiązku pozostawania w dyspozycji przełożonego i wykonywania obowiązków ściśle określonych w zarządzeniu o zawieszeniu w czynnościach, które nie mogą jednak obejmować wykonywania czynności zastrzeżonych przez ustawę dla prokuratora.

§ 2. Prawo zawieszenia w czynnościach przysługuje przełożonym dyscyplinarnym. Od decyzji o zawieszeniu w czynnościach przysługuje odwołanie do sądu dyscyplinarnego. Od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w przedmiocie zawieszenia odwołanie nie przysługuje.

§ 3. Zawieszenie prokuratora w czynnościach, w uzasadnionych przypadkach, może być przedłużone na wniosek Prokuratora Generalnego lub prokuratora regionalnego przez sąd dyscyplinarny na dalszy, niezbędny okres. Na postanowienie o przedłużeniu okresu zawieszenia w czynnościach przysługuje odwołanie do Odwoławczego Sądu Dyscyplinarnego.

§ 4. Zawieszenie w czynnościach ustaje z mocy prawa, jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia zawieszenia nie wszczę- to przeciwko prokuratorowi postępowania dyscyplinarnego, a także, z zastrzeżeniem § 6 i 7, z chwilą prawomocnego zakończenia postępowania.

§ 5. W toku postępowania przed sądem dyscyplinarnym może on w każdym czasie uchylić zawieszenie w czynnościach.

§ 6. Odwoławczy Sąd Dyscyplinarny, wydając orzeczenie dyscyplinarne, może orzec o utrzymaniu w mocy zawieszenia w czynnościach do dnia wniesienia kasacji lub upływu terminu do jej wniesienia.

§ 7. W przypadku wniesienia kasacji zawieszenie w czynnościach pozostaje w mocy do czasu jej rozpoznania, chyba że Sąd Najwyższy uchyli je wcześniej.

§ 8. Przełożony dyscyplinarny może w każdym czasie uchylić zawieszenie w czynnościach, także w przypadkach, o których mowa w § 6 i 7.
Artykuł 1 ...148 149 150 151 152 ...192

Przejdź do artykułu