Drukuj

Art. 196 Prawo wodne


Prawo wodne
Artykuł 196.

1. W celu zapewnienia dostępu do informacji o urządzeniach melioracji wodnych oraz o zmeliorowanych gruntach prowadzi się ewidencję urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów, zwaną dalej „ewidencją melioracji wodnych”.

  1. Ewidencja melioracji wodnych zawiera dane dotyczące urządzeń melioracji wodnych, w szczególności ich rodzaj, liczbę, lokalizację i parametry techniczne oraz dane dotyczące zmeliorowanych gruntów.
     
  2. Ewidencję melioracji wodnych prowadzi się w szczególności z wykorzystaniem baz danych prowadzonych przez:

    1. starostę w zakresie:

      1. nieruchomości,
         
      2. danych podmiotowych o nieruchomościach oraz danych podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne;
         
    2. właściwy organ ochrony przyrody, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – w zakresie oceny obszarów chronionych ustanowionych w celu ochrony ekosystemów lub gatunków, których stan bezpośrednio zależy od stanu wód;
       
    3. organy właściwe do wydawania zgód wodnoprawnych – w zakresie zgód wodnoprawnych.
       
  3. Dla obszaru całego państwa zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczących ewidencji melioracji wodnych.
     
  4. Dla zbiorów danych objętych bazami danych, o których mowa w ust. 4, oraz dla związanych z nimi usług, tworzy się metadane opisujące te zbiory i usługi zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej.
     
  5. Ewidencję melioracji wodnych udostępnia się do wglądu nieodpłatnie.
     
  6. Wyszukiwanie danych zawartych w ewidencji melioracji wodnych, sporządzanie kopii dokumentów oraz ich przesyłanie odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacjio środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
     
  7. Ewidencję melioracji wodnych prowadzi się i aktualizuje w sposób zapewniający interoperacyjność na poziomie organizacyjnym, semantycznym i technologicznym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 570).
     
  8. Organy realizujące zadania określone w ustawie mogą, w drodze porozumień, utrzymywać wspólne elementy infrastruktury technicznej przeznaczonej do przechowywania i udostępniania zbiorów danych, o których mowa w ust. 4, mając na względzie minimalizację kosztów budowy i utrzymania tej infrastruktury oraz optymalizację dostępności zbiorów danych, ich bezpieczeństwo i jakość, a także zapewnienie ich autentyczności i integralności.
     
  9. Wymiana danych zawartych w ewidencji melioracji wodnych między organami, o których mowa w ust. 3, odbywa się nieodpłatnie w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te organy ich ustawowych zadań.
     
  10. Właściciel urządzenia melioracji wodnych, w przypadku urządzenia wykonanego w trybie, o którym mowa w art. 199 ust. 2, zgłasza to urządzenie do Wód Polskich, w terminie 30 dni od dnia przystąpienia do jego użytkowania w celu wpisania do ewidencji melioracji wodnych.
     
  11. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 11, obejmuje:

    1. imię i nazwisko oraz adres albo nazwę i siedzibę właściciela urządzenia melioracji wodnych;
       
    2. sposób korzystania z wód;
       
    3. rodzaj urządzenia melioracji wodnych, jego parametry i stan techniczny;
       
    4. obszar zmeliorowany;
       
    5. lokalizację urządzenia, w tym nazwę lub numer obrębu ewidencyjnego, numer lub numery działek ewidencyjnych oraz współrzędne.
       
  12. Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 11, dołącza się kopię zgody wodnoprawnej określającej warunki korzystania z wód.
     
  13. Ewidencję melioracji wodnych prowadzą Wody Polskie.
     
  14. Właściciel urządzenia melioracji wodnych zgłasza do Wód Polskich zmianę danych, o których mowa w ust. 12, w terminie 30 dni od dnia wystąpienia tych zmian.
     
  15. Nadzór nad prowadzeniem ewidencji melioracji wodnych sprawuje minister właściwy do spraw informatyzacji.
     
  16. W zakresie nadzoru, o którym mowa w ust. 16, minister właściwy do spraw informatyzacji może:

    1. przeprowadzać kontrole systemu teleinformatycznego służącego do prowadzenia ewidencji melioracji wodnych w celu zapewnienia spójnego działania oraz prawidłowości i kompletności przekazywanych do systemu danych na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o kontroli w administracji rządowej (Dz. U. poz. 1092);
       
    2. wydawać zalecenia pokontrolne mające na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
       
    3. występować do Wód Polskich o podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni systemu teleinformatycznego służącego do prowadzenia ewidencji melioracji wodnych;
       
    4. żądać od Wód Polskich udzielania informacji dotyczących działania systemu teleinformatycznego służącego do prowadzenia ewidencji melioracji wodnych.
       
  17. Wobec osób uprawnionych do przeprowadzenia kontroli stosuje się art. 28 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
     
Artykuł 1 ...194 195 196 197 198 ...574

Przejdź do artykułu