Drukuj

Art. 265 Prawo wodne


Prawo wodne
Artykuł 265.

1. Rozporządzenia, o którym mowa w art. 264, dokonuje się w drodze przetargu, który przeprowadzają odpowiednio Wody Polskie albo minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.

  1. Przetarg, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się w formie:

    1. przetargu ustnego nieograniczonego;
       
    2. przetargu pisemnego nieograniczonego.
       
  2. Przetarg ustny ma na celu uzyskanie najwyższej ceny.
     
  3. Przetarg pisemny ma na celu wybór najkorzystniejszej oferty.
     
  4. O zastosowanej formie przetargu decydują odpowiednio Wody Polskie albo minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.
     
  5. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa powoływana odpowiednio przez Wody Polskie albo ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej.
     
  6. Rozporządzenia nieruchomościami niebędącymi mieniem, o którym mowa w art. 261 ust. 1, dokonuje się w drodze bezprzetargowej, jeżeli:

    1. następuje na rzecz podmiotu władającego istniejącą infrastrukturą wybudowaną na nieruchomości zgodnie z przepisami prawa budowlanego;
       
    2. następuje na rzecz organów administracji rządowej albo jednostek samorządu terytorialnego realizujących zadania wynikające z przepisów ustawy lub przepisów odrębnych;
       
    3. następuje w związku z wykonaniem lub eksploatacją urządzenia wodnego, jeżeli wydano pozwolenie wodnoprawne;
       
    4. zawierana jest umowa użyczenia;
       
    5. zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego z pracownikiem Wód Polskich;
       
    6. zawierana jest umowa dzierżawy nieruchomości gruntowej o powierzchni nieprzekraczającej 0,1 ha dla zaspokojenia potrzeb bytowych pracownika Wód Polskich i jego rodziny;
       
    7. zawierana jest umowa służebności drogi koniecznej lub służebności przesyłu;
       
    8. zawierana jest umowa dotycząca realizacji inwestycji celu publicznego;
       
    9. zawierana jest umowa zamiany;
       
    10. dotyczy korzystania z wału przeciwpowodziowego w zakresie, o którym mowa w art. 179.
       
  7. Ogłoszenie o przetargu przeprowadzanym przez Wody Polskie podaje się do publicznej wiadomości przez wywieszenie w siedzibie właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Wód Polskich oraz zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Wód Polskich, a ponadto informację o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
     
  8. Ogłoszenie o przetargu przeprowadzanym przez ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej podaje się do publicznej wiadomości przez wywieszenie w siedzibie urzędu zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej oraz zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej tego urzędu, a ponadto informację o ogłoszeniu przetargu podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
     
  9. W ogłoszeniu o przetargu podaje się czas, miejsce i warunki przetargu, a w razie ogłoszenia kolejnego przetargu albo rokowań – również terminy przeprowadzenia poprzednich przetargów.
     
  10. Ogłoszenie o przetargu zawiera ponadto odpowiednio:

    1. informacje o przeznaczeniu do oddania w najem, dzierżawę albo użyczenie;
       
    2. oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków;
       
    3. powierzchnię nieruchomości;
       
    4. przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania;
       
    5. termin zagospodarowania nieruchomości;
       
    6. wartość nieruchomości określoną przez rzeczoznawcę majątkowego;
       
    7. cenę nieruchomości w wysokości nie niższej niż wartość nieruchomości, o której mowa w pkt 6;
       
    8. wysokość opłat z tytułu najmu albo dzierżawy lub ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego;
       
    9. terminy wnoszenia opłat;
       
    10. zasady aktualizacji opłat;
       
    11. wysokość wadium i sposób jego wniesienia.
       
  11. Jeżeli drugi przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, odpowiednio Wody Polskie albo minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej mogą zawrzeć umowę w drodze rokowań albo organizować kolejne przetargi.
     
  12. Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli nikt nie przystąpił do przetargu ustnego lub żaden z uczestników nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą albo jeżeli w przetargu pisemnym nie wpłynęła ani jedna oferta lub żaden z uczestników nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej, a także jeżeli komisja przetargowa stwierdziła, że żadna oferta nie spełnia warunków przetargu.
     
  13. Uczestnik przetargu może w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do:

    1. ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej – jeżeli przetarg prowadzą Wody Polskie;
       
    2. ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej – jeżeli przetarg prowadzi minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.
       
  14. Wody Polskie albo minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej zawiadamiają osobę, której ofertę wybrano w przetargu, o miejscu i terminie zawarcia umowy dotyczącej rozporządzenia nieruchomością, najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia rozstrzygnięcia przetargu. Wyznaczony termin nie może być krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia.
     
  15. Jeżeli osoba, której ofertę wybrano w przetargu, nie przystąpi bez usprawiedliwienia do zawarcia umowy w miejscu i terminie podanych w zawiadomieniu, o którym mowa w ust. 15, Wody Polskie albo minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej mogą odstąpić od zawarcia umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi. W zawiadomieniu zamieszcza się informację o tym uprawnieniu.
     
Artykuł 1 ...263 264 265 266 267 ...574

Przejdź do artykułu