Drukuj

Art. 41 O bezpieczeństwie morskim


O bezpieczeństwie morskim
Artykuł 41.

1. Organ inspekcyjny przeprowadza rozszerzoną inspekcję statku należącego do kategorii:

  1. statków o profilu wysokiego ryzyka – w przypadku inspekcji okresowych;
     
  2. statków pasażerskich, zbiornikowców olejowych, gazowców, chemikaliowców lub masowców, starszych niż 12 lat – w przypadku inspekcji okresowych;
     
  3. statków, o których mowa w pkt 1 i 2 – w przypadku inspekcji dodatkowych, jeżeli konieczność przeprowadzenia inspekcji rozszerzonej wynika z wiedzy i doświadczenia zawodowego inspektora;
     
  4. statków podlegających inspekcji ponownej, którym wydano zakaz wejścia do portu.
     
  1. Armator, kapitan lub przedstawiciel kapitana statku podlegającego inspekcji rozszerzonej, przynajmniej na trzy dni przed spodziewanym zawinięciem do portu lub przed wyjściem z ostatniego portu, jeżeli podróż ma trwać krócej niż trzy dni, przekazuje organowi inspekcyjnemu informacje dotyczące:

    1. identyfikacji statku;
       
    2. planowanego czasu postoju statku w porcie;
       
    3. planowanych operacji, w tym operacji przeładunkowych i bunkrowania;
       
    4. planowanych inspekcji państwa bandery, przeglądów oraz prac remontowych;
       
    5. daty ostatniej rozszerzonej inspekcji w porcie państwa-strony Memorandum Paryskiego;
       
    6. rodzaju konstrukcji kadłuba, stanu zapełnienia zbiorników ładunkowych i balastowych oraz ilości i rodzaju ładunku – w przypadku zbiornikowców.
       
  2. Po otrzymaniu informacji, o których mowa w ust. 2, w przypadku gdy inspekcja rozszerzona nie zostanie przeprowadzona, organ inspekcyjny niezwłocznie informuje statek o tym fakcie.
     
  3. Armator lub kapitan statku podlegającego inspekcji rozszerzonej zapewnia, aby w harmonogramie eksploatacyjnym statku przewidziany został czas wystarczający na przeprowadzenie tej inspekcji.
     
  4. Statek pozostaje w porcie do czasu zakończenia inspekcji rozszerzonej, z zachowaniem środków kontroli w zakresie ochrony żeglugi i portów.
     
  5. Przepisy ust. 2–5 stosuje się odpowiednio w przypadku inspekcji specjalnych przeprowadzanych dla promów pasażerskich typu ro-ro oraz szybkich statków pasażerskich.
     
Artykuł 1 ...40 40a 41 41a 42 ...152

Przejdź do artykułu