Drukuj

Art. 49 O wyrobach medycznych


O wyrobach medycznych
Artykuł 49.

1. Komisja bioetyczna wydaje opinię o badaniu klinicznym albo opinię o wnioskowanych zmianach w badaniu klinicznym na wniosek sponsora złożony wraz z dokumentacją, o której mowa w art. 44 ust. 3 pkt 1–10, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletną dokumentacją.
 

  1. Komisja bioetyczna może jednokrotnie żądać od sponsora dostarczenia dodatkowych informacji uzupełniających. Termin określony w ust. 1 ulega zawieszeniu do czasu uzyskania tych informacji.
     
  2. Od opinii komisji bioetycznej, o której mowa w ust. 1, przysługuje odwołanie do Odwoławczej Komisji Bioetycznej, o której mowa w art. 29 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
     
  3. Komisja bioetyczna, wydając opinię, o której mowa w ust. 1, ocenia w szczególności:
     
    1. zasadność, wykonalność i plan badania klinicznego;
       
    2. analizę przewidywanych korzyści i ryzyka;
       
    3. poprawność protokołu badania klinicznego;
       
    4. poprawność wyboru badacza klinicznego i członków zespołu badaczy klinicznych;
       
    5. jakość broszury badacza;
       
    6. jakość ośrodka;
       
    7. poziom i kompletność pisemnej informacji wręczanej uczestnikowi badania;
       
    8. poprawność procedury, którą stosuje się przy uzyskiwaniu świadomej zgody, a także uzasadnienie dla prowadzenia badania klinicznego z udziałem osób niezdolnych do wyrażenia świadomej zgody, z uwzględnieniem szczególnych ograniczeń wymienionych w art. 40 ust. 10 i 11;
       
    9. sposób rekrutacji uczestników badania klinicznego;
       
    10. zakres i warunki umowy, o której mowa w art. 40 ust. 4 pkt 6.
       
  4. Jeżeli w skład komisji bioetycznej wydającej opinię, o której mowa w ust. 1, dotyczącą badania klinicznego:
     
    1. z udziałem małoletniego – nie wchodzi lekarz specjalista pediatrii,
       
    2. z udziałem osób niezdolnych do samodzielnego wyrażenia świadomej zgody – nie wchodzi lekarz specjalista z dziedziny medycyny, której dotyczy prowadzone badanie kliniczne
       

 - komisja bioetyczna zasięga ich opinii.
 

  1. W przypadku badania klinicznego, o którym mowa w art. 42 pkt 3, prowadzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, sponsor składa wniosek do komisji bioetycznej właściwej ze względu na siedzibę koordynatora badania klinicznego.
     
  2. Opinia wydana przez komisję bioetyczną, o której mowa w ust. 6, dotyczy wszystkich ośrodków, w imieniu których sponsor wystąpił z wnioskiem o wydanie opinii.
     
  3. O planowanym udziale danego ośrodka w badaniu klinicznym komisja bioetyczna, o której mowa w ust. 6, informuje wszystkie komisje bioetyczne właściwe ze względu na miejsce prowadzenia badania klinicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Komisje te mogą w ciągu 14 dni od dnia uzyskania tej informacji zgłosić zastrzeżenia co do udziału badacza klinicznego lub ośrodka w danym badaniu klinicznym. Niezgłoszenie zastrzeżeń w tym terminie oznacza akceptację udziału badacza klinicznego i ośrodka w danym badaniu klinicznym.
     
Artykuł 1 ...47 48 49 50 51 ...141

Przejdź do artykułu